subscribe to the RSS Feed

Monday, May 1, 2017

Eating for Pennies – Part IV – My Last Bill

Posted by Tim Stobbs on October 1, 2008

Welcome to Part IV of eating for pennies.  This week I’m presenting another shopping trip bill.  Total amount $263.16, which is a bit higher than I like, but after looking at the bill I don’t feel so bad I still got a lot of food that much.  Also I can blame my wife for stocking up her treat shelf with candy.  The good news is it should last her for a few months.

So here we go again.  Keep in mind I use the pantry system, so I tend to buy larger amounts of things when I need it.  Some times I won’t buy the item again for months because of it.  Also we buy mostly no name items, but I will buy brand name when they are on sale for cheaper.  We also got lots of vegetables from other people gardens in the last month so we didn’t buy much on this trip.  We also used $32.19 in coupons on this trip.

  • Nectarines (1.4 kg)
  • Bananas (1.4 kg)
  • Kiwi (1 kg)
  • Strawberries (1kg)
  • Cantaloupe
  • Apples (2.2 kg)
  • Pineapple, canned
  • Apple juice, 1 pack
  • Cranberry/cherry drink
  • Yam (0.7 kg)
  • Green Pepper (1)
  • Cabbage (1 kg)
  • Butternut Squash (2.5 kg)
  • Fresh Mushrooms (230 grams)
  • Frozen French Fries, 1 kg
  • Frozen Peas, 1 kg
  • Lemon Pepper Linguini (0.6 kg)
  • Bowtie Noodles
  • White Cheddar Mac and Cheese, 2 boxes
  • Chicken Noodle Soup Mix
  • Quick Noodles, 3 packs
  • Green Split Peas, Dry ( 280 grams)
  • Oatmeal, bulk pack
  • Pork and Beans, 1can
  • Coconut Milk, 1 can
  • Evaporated Milk, 2 cans
  • Tuna, 1 can
  • Coffee, Regular and Decaf (4 lbs)
  • Triscuit crackers, 2 boxes
  • Ritz Crackers, bulk pack
  • Bagel (12)
  • Whole Wheat Pitas (6)
  • French Bread (1)
  • Bread Crumbs
  • Whole Grain Cheerios, 2 big boxes (on sale)
  • Cottage Cheese
  • Yogurt, 12 pack
  • Sour Cream
  • Ice Cream
  • Cheddar Cheese, Mozza Cheese
  • All beef Wieners
  • Bacon, 2 lbs
  • Lean Ground Beef, Bulk pack
  • Chicken Breasts, bulk pack
  • Eggs, 24
  • Butterscotch baking chips (0.5 kg)
  • Slivered Almonds
  • Taco Seasoning Mix
  • Salad Dressing, 2 bottles
  • Honey Granola (270 grams)
  • Granola bars, large pack
  • Trail Mix (0.5 kg)
  • Tootsie Rolls (250 grams)
  • Jelly Belly Beans (0.5 kg)
  • Gummi Bears (0.6 kg)
  • Jube Jubes (0.7 kg)
  • Corn nuts (250 grams)
  • Pumpkin Seeds, salted (200 grams)
  • Corn Chips, 1 bag
  • Potato Chips, 2 bags
  • Frozen Pizza, 3
  • Pancake Syrup
  • Facial Tissue, 12 box case
  • Ziploc Freezer Bags, Large
  • Liquid Hand Soap
  • Sponges
  • All purpose cleaner
  • Laundry Detergent
  • Dishwasher Detergent

As always I like to hear comments and questions.  Let me know what’s on your mind.

Comments

2 Responses to “Eating for Pennies – Part IV – My Last Bill”
  1. Rosie says:

    Tim, once again this is a timely post. I’ve just started a blog to explore where green values and FIRE dreams meet, and yesterday I wrote about my shock on discovering what organic food may be costing me! I’ve linked to your series, and I may have to try a meal breakdown like you’ve done to figure out if I can bring those costs down…

  2. Sandra R says:

    Hi! I was surfing and found your blog post… nice! I love your blog. :) Cheers! Sandra. R.

home | top